Szyba do kominka samoczyszcząca - Robax
A A A
  • szyba do kominka samoczyszcząca
    szyba do kominka samoczyszcząca

Szyba do kominka samoczyszcząca

Szkło kominkowe samoczyszczące jest produktem firmy Schott, dostępnym w ofercie Centrum MyGlass. Szkło wytrzymuje naprężenie termiczne do 800 stopni Celsjusza. Tafle ceramiczne płaskie Robax® IR są niezwykle odpornym szkłem posiadającym cechę samooczyszczania wewnętrznej strony szyby.

Samoczyszczące szkło kominkowe jest jednostronnie pokryte niewidoczną dla oka warstwą tlenku metalu. Powłoka przewodzi prąd ( lub oznaczona jest przez producenta w inny sposób) i nakładana jest po zewnętrznej stronie komory spalania. Dzięki warstwie z tlenków metali duża część promieniowania podczerwonego odbijana jest do wnętrza kominka.

Jak to działa w praktyce? Promieniowanie cieplne przechodzi przez szybę i odbija się od warstwy tlenków metali IR, ponownie zawraca, po czym kumuluje energię na wewnętrznej stronie paleniska. Proces ten powoduje wzrost temperatury na wewnętrznej powierzchni szyby o około 25% i poprawia spalanie.

Następuje samooczyszczenie. Podwyższona temperatura spalania redukuje osadzanie się substancji smolistych na szybie (sadza na szybie ulega wypaleniu). Zjawisko to nazywane jest efektem pyrolizy.

Mimo, iż energia cieplna podnosi wydajność paleniska, to nie przedostaje się na zewnątrz komory spalania. Takie rozwiązanie poprawia nie tylko wydajność, ale również podnosi oszczędność energii cieplnej.

Jak sprawdzić czy szkło kominkowe zostało pokryte warstwą samoczyszczącą?
  • Szyby z powłoką samoczyszczącą można łatwo rozpoznać po ich zielono-fioletowym zabarwieniu. Wystarczy spojrzeć pod światło na taflę szkła. Zmieniając kąt patrzenia pojawiają się barwne refleksy.

Certyfikat do samoczyszczącego szkła kominkowego

Centrum Szkła MyGlass na życzenie Klienta do każdej zakupionej szyby dodaje certyfikat potwierdzający oryginalność produktu.

Szyby oznaczamy dodatkowo naklejkami wskazującymi właściwą, powlekaną stronę szkła, aby ułatwić Państwu proces montażu.

Trwałość i pielęgnacja samoczyszczącej szyby kominkowej

Trwałość powłoki jest identyczna z trwałością szyby, pod warunkiem stosowania się do wskazówek pielęgnacyjnych. Do czyszczenia powierzchni szyby można stosować czystą wodę z mydłem, obojętne środki czyszczące do szyb, preparaty czyszczące przeznaczone do szkła kominkowego. Do przetarcia powierzchni można używać czystych, miękkich szmatek, myjek i delikatnych gąbek.

Szkło kominkowe z powłoką samoczyszczącą (zwykłe szkło również) nie powinno być czyszczone preparatami szorującymi, detergentami i środkami żrącymi. Nie należy też stosować ostrych narzędzi, gąbek ściernych, druciaków etc.